Komputery naszą pasją!

Karty graficzne, Newsy

Układ chłodzenia Ampere na zdjęciu z fabryki

RTX 3080

Chociaż zdjęcie jest trochę rozmazane, to jednak udało się oszacować w jaki sposób działa chłodzenie Ampere. Trzy radiatory należą do referencyjnych kart graficznych GeForce RTX 3080.

Jak działa system chłodzenia w Ampere?

Głównym składnikiem rozpraszającym ciepło wydaje się być podstawa komory parowej, powyżej której znajdują się cztery spłaszczone miedziane rury cieplne, które utrzymują razem cztery aluminiowe układy żeber chłodnicy. Pierwszy układ znajduje się bezpośrednio nad obszarem procesora / pamięci / VRM i składa się z gęstego stosu aluminiowych żeber, które tworzą wnękę dla wentylatora karty graficznej. 

Ampere NVIDIA RTX 3080

Ten następnie wydmuchuje powietrze na pierwszy element radiatora, a część jego powietrza jest kierowana przez radiator do dwóch stosów aluminiowych żeber w kształcie trapezu, które pobierają ciepło ze spłaszczonych rur ciepła i uzyskują przepływ powietrza z wentylatora awersu. Rury cieplne docierają do drugiego gęstego aluminiowego stosu żeber na karcie. Ten stos płetw jest tak gruby jak sama karta, ponieważ nie ma tutaj płytki drukowanej. Są one chłodzone przez drugi wentylator umieszczony na odwrotnej stronie.

rtx-3000

Chłodzenie wydaje się dość skomplikowane, ale można je przyrównać do innej karty. Radiator Sapphire Radeon RX Vega 56 Pulse działa zupełnie tak samo, tylko nie ma dodatkowego wentylatora z drugiej strony. Jeśli chcecie poznać ile wynosi koszt nowych chłodzeń Founders Edition to zapraszam tutaj.

Sapphire Radeon RX Vega 56 Pulse

Źródła: TechPowerUp