Komputery naszą pasją!

Newsy, Płyty główne

Jednak Zen 3 będzie obsługiwać płyty B450 i X470

b550

Ostatnio pisaliśmy o tym, że nowe procesory AMD Zen 3 nie będą obsługiwane na płytach głównych serii 400. Jednak teraz to się zmieniło. Firma wycofała się ze swojej decyzji i zamierza współpracować z producentami płyt głównych, aby umożliwić integrację z jednostkami Zen 3.

Zen 3 na płytach B450, czy to możliwe?

AMD wyjaśniło w jaki sposób chce to zrobić. Jednak aktualizacja BIOSu, który będzie w wersji beta, spowoduje, że użytkownicy utracą wsparcie dla wszystkich starszych mikroarchitektur. Wtedy jedynie będą obsługiwane procesory Zen 3. Natomiast działa to w taki sposób, że producent płyty głównej zintegruje AGESA opartą tylko na Zen 3 z oprogramowaniem układowym, które można wycisnąć jedynie do 16 MB pamięci ROM. Mogą też zdecydować się na oszczędność miejsca pamięci w obszarach takich jak program instalacyjny UEFI. Podobnie zrobiła firma MSI w przypadku integracji Zen 2 na niektórych starszych płytach głównych.

Zen 3

Albowiem BIOS przestanie obsługiwać wszystkie starsze procesory, wiec aby zapobiec chaosowi RMA dla producentów, skonfigurują system, który wydaje aktualizacje BIOS tylko klientom po sprawdzeniu, że faktycznie posiadają procesor Zen 3. Flashowanie płyty głównej z chipsetem serii 400 będzie delikatnym procesem. Będziesz musiał skorzystać z funkcji aktualizacji BIOS-u poprzez USB (która na szczęście jest dobrze rozpowszechniona w ekosystemie płyty głównej AM4). Alternatywnie, powinieneś rozpocząć proces flashowania systemu BIOS przy zainstalowanym starszym procesorze i natychmiast przełączyć się na nowszy Zen 3 po zakończeniu aktualizacji.

Nowe BIOSy zostaną wprowadzone do pobrania dopiero po tym, gdy procesory Zen 3 będą łatwo dostępne na wszystkich rynkach obsługiwanych przez AMD. Czerwoni powtarzają, że ​​Ryzeny 4000 będą ostatecznym wsparciem dla mikroukładów z serii 400. Jednak oznajmiają, że jednostki osiągną najlepsza wydajność na płycie głównej z serii 500.

Źródła: TechPowerUp