Komputery naszą pasją!

Newsy, Procesory

Intel Core i9-10980K będzie gorący?

Intel-Comet-Lake-S-CPU-2

W zeszłym tygodniu Intel opublikował wiele informacji na temat procesorów Comet Lake. Jednak, gdy przestudiujesz nieco specyfikacje, natkniesz się na kilka niezwykłych rzeczy. Dokumentacja pokazuje, że Intel ustawił maksymalny limit mocy 135 W na swoim procesorze Core i9-10980HK dla notebooków.

intel10

Obecnie rzeczywistość jest taka, że ​​ten poziom zużycia prawdopodobnie nigdy nie zostanie osiągnięty z powodu limitów mocy docelowej, ale 107 W, gdy wszystkie rdzenie są konsekwentnie i jednocześnie obciążone, jest faktem dla części 8-rdzeniowej.  Dodajcie do tego jeszcze kartę graficzną np. RTX 2080, a poziom TDP wzrośnie aż do 250 W. Udostępniono także nowe informacje na temat technologii Thermal Velocity Boost, który jest trybem boost, zależnym od temperatury. 

i9Comet

Tak więc Thermal Velicity Boost podnosi częstotliwość taktowania pojedynczego wątku o 100 MHz, jeśli temperatura procesora wynosi między 65 ° C a 85 ° C. Jednak, jeśli temperatura jest niższa niż 65 ° C, ta wartość wynosi 200 MHz. Czyli boost do 5,3 GHz jest prawdziwy, ale tylko wtedy, jak procesor będzie miał temperaturę poniżej 65 ° C. Sądzę, że nie będzie tak często boostował, ponieważ chłodzenie w laptopach jest dość ograniczone. Premiera procesorów Comet Lake prawdopodobnie odbędzie się pod koniec kwietnia.

SlajdCometLake

Źródło: guru3D