Komputery naszą pasją!

Linux, Poradniki

Debian serwer – pierwsze kroki. VirtualBox i Debian

Debian Serwer Instalacja VirtualBox

Dziś przedstawię Wam pierwszy poradnik dotyczący instalacji Debian Serwer. W całej serii pokaże, w jaki sposób można zainstalować DHCP, DNS, Apache oraz inne komponenty na naszym Linuxie. Ale najpierw musimy pobrać naszego Debiana. Nie jest to nic trudnego, bo wystarczy wejść na stronę https://www.debian.org i wybrać interesującą nas wersję. Pod większość komputerów powinno się wybrać instalkę z architekturą AMD64 i ja tak też zrobiłem.

Skąd pobrać Debian serwer?

1. Wchodzimy na stronę i wybieramy zakładkę Jak zdobyć Debiana.

debian serwer 10 strona

2. Jeśli instalujemy na komputerze z dostępem do Internetu, zaleca się wybrać Mały plik obrazu.

debian

3. Wybieramy wersje odpowiadającą architekturze naszego procesora. W większości jest to amd64.

debian amd64

Mając już obraz z Debianem, możemy dokonać instalacji. Można to zrobić bezpośrednio na dysku, obok głównego systemu, ale trzeba wiedzieć jak to odpowiednio zrobić. Na początek przygody z Linuxem polecam pracować na wirtualnej maszynie. Działa ona zupełnie tak samo jak zwyczajnie zainstalowany system, z tą różnicą, że nie uszkodzimy głównego OS. Ja w swoim poradniku będę używał VirtualBox’a i pokaże jak wszystko w łatwy sposób ustawić.

Instalacja VirtalBoxa i systemu Linux

  1. Wchodzimy na stronę https://www.virtualbox.org/ i klikamy Download VirtualBox.
virtualbox instalacja

2. Tu możemy wybrać wersje pod nasz system operacyjny. Ja wybieram tą pod Windowsa.

virtualbox instalacja

3. Po instalacji dodajemy nową maszynę wirtualną, klikając Nowa.

virtualbox instalacja

4. Wybieramy folder z naszymi maszynami, typ oraz wersję systemu.

virtualbox instalacja

5. Tu przydzielamy ilość pamięci RAM. Na początek najbardziej optymalnie jest ustawić 2 – 4 GB w zależności od ilości posiadanej w naszym komputerze.

virtualbox instalacja

6. Tu tworzymy wirtualny dysk twardy. Ja nie mam żadnego, więc muszę go utworzyć.

virtualbox instalacja

7. Wybieramy dysk VDI.

virtualbox instalacja

8. W zależności od preferencji wybieramy rodzaj pamięci. Opcja Dynamicznie przydzielany utworzy dysk od razu, ale będzie działał wolniej niż ten ze Stałym rozmiarem.

virtualbox instalacja

9. Tu ustalamy rozmiar naszego dysku. Na początek wystarczy nam 10 GB.

virtualbox instalacja

Przed instalacją systemu trzeba skonfigurować jeszcze kilka opcji.

10. Wchodzimy w zakładkę ustawienia.

virtualbox instalacja

11. W zakładce Sieć włączamy drugą kartę sieciową i ustawiamy ją na Sieć wewnętrzna. Jest to serwer, więc powinien mieć więcej niż jeden interfejs sieciowy.

virtualbox instalacja
virtualbox instalacja

12. W zakładce Pamięć ustawiamy nasz wcześniej pobrany plik obrazu z Debianem.

virtualbox instalacja

13. Po wszystkim klikamy Uruchom i instalujemy system.

virtualBox instalacja

Uwaga! Możecie mieć błąd z uruchomieniem maszyny wirtualnej z powodu wyłączonej wirtualizacji w BIOS’ie. W tym przypadku trzeba będzie ją włączyć.

Podczas instalacji natkniecie się w pewnym momencie na taką opcję:

debian serwer instalacja

Możemy zainstalować interfejs graficzny, ale ja tego nie zrobię. Będzie nam trochę trudniej, ale przynajmniej nauczymy się podstawowych poleceń systemu Linux.

debian serwer

Po wszystkim logujemy się do konta root i możemy korzystać z naszego wirtualnego systemu operacyjnego. W następnych poradnikach zrobimy z niego prawdziwy serwer. Na koniec chciałbym pokazać Wam jeszcze jedną przydatną opcję. Klikając przycisk Take zapisujemy sobie aktualny stan maszyny. W razie wypadku, warto mieć czysty system operacyjny. Dzięki temu nie będziemy musieli od nowa przechodzić przez proces instalacji. Aby wrócić do przechwyconych ustawień wystarczy kliknąć na migawkę i wybrać opcję Restore.

Na dziś to wszystko. Mam nadzieje, że dość szczegółowo poprowadziłem Was przez cały proces instalacji i nie macie już z tym żadnych problemów. Oglądaj następne poradniki, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zainstalować inne komponenty potrzebne do pracy serwera. Te informacje przydadzą się Wam do zdania egzaminów. A jeśli szukacie odpowiedzi Cisco po polsku to zapraszam na stronę https://zadania-informatyk.pl/.