Zarządzanie serwerem jest bardzo ważną rzeczą, jednak nie zawsze istnieje możliwość bezpośredniego sterowania nim. I w tym miejscu przychodzi protokół zwany SSH. Ale czym on jest? SSH to nic innego jak protokół komunikacyjny pozwalający sterować zdalnie komputerem znajdującym się w sieci. Dzięki temu możemy zarządzać naszym serwerem z dowolnego komputera, oczywiście jeśli posiada odpowiednie uprawnienia.
Jak zainstalować SSH?
Instalacja, tak jak i konfiguracja jest bardzo prosta. Na początku należy pobrać protokół na naszym serwerze za pomocą:
apt-get install ssh
I w zasadzie to by wystarczyło, żeby połączyć się z serwerem. Ale jak dobrze wiecie, do zarządzania wskazane jest używać konta z pełnymi uprawnieniami. Takim użytkownikiem jest root. Musimy odblokować dostęp do niego, aby była możliwość zdalnego zalogowania się do tego konta. Robimy do w pliku:
/etc/ssh/sshd_config
Niżej znajdziemy taką opcję:
W tym przypadku musimy odkomentować tę linijkę usuwając “#”. Następnie usuwamy prohibit-password i zamiast tego wpisujemy yes. Zapisujemy plik i restartujemy usługę poleceniem:
systemctl restart ssh
Teraz możemy sterować serwerem z innego komputera. Aby przetestować, czy SSH działa, uruchomiłem stację roboczą i spróbowałem połączyć się z komputerem. Do tego użyłem:
ssh root@'adres IP serwera'
Jak widzicie wszystko działa poprawnie. Jednak do łączenia się z komputerem polecam użyć czegoś innego. Dobrym narzędziem jest Putty, ponieważ pozwala na kopiowanie i wklejanie poleceń, a w standardowej maszynie tego brakuje. Polecam Wam inne poradniki, w których dowiecie się jak zainstalować serwer DHCP oraz w jaki sposób udostępnić Internet za pomocą narzędzia iptables.