Komputery naszą pasją!

Newsy, Pamięci RAM

DDR5, PCIe 5.0 i USB 4.0 dopiero w 2022 roku?

ddr5

AMD podczas konferencji online ujawniła rzekomo pewien slajd, który pokazuje, że firma planuje wprowadzić DDR5 wraz z USB 4.0. Według raportu MyDrivers powołującego się na źródła branżowe, jesteśmy blisko zmiany standardów pamięci. Natomiast 5-letni DDR4 zacznie się stopniowo wycofywać w ciągu następnych 3 lat. Wiodący producenci pamięci DRAM, tacy jak SK Hynix, zasugerowali już masową produkcję DDR5 nowej generacji, która rozpocznie się w 2020 roku

Kiedy AMD, a kiedy Intel wprowadzi DDR5?

Według mapy, która została udostępniona, czerwoni wprowadzą nowy standard dopiero w 2022 roku. AMD może zadebiutować w obsłudze standardu tylko dzięki mikroarchitekturze Zen 4, która ma być dostępna w 2022 roku. Ale mówi się też, że Zen 3+ i laptopowe jednostki również mogą obsługiwać DDR5. Z drugiej strony Intel prawdopodobnie wprowadzi nowy standard wcześniej niż AMD. Może to być za sprawą swoich procesorów Xeon opartych na architekturze Sapphire Rapids, które rzekomo mają być wykonane w 10 nm.

ddr5

Powróćmy na chwile do Zen 4. Procesory te będą wykonane w 5 nm procesie litograficznym. Będzie to bardzo ważne dla czerwonych, ponieważ wiąże się to z wprowadzeniem wspomnianego już wyżej DDR5. Ale nie tylko. Wraz z tym zawita również PCI-Express gen 5.0. Standard ten ma przynieść ze sobą wiele funkcji wspierających hiperskalowalność. Oczywiście wszystkie te informacji należy przyjmować z dystansem. Być może za niedługo dostaniemy bardziej oficjalne wiadomości dotyczące nowych standardów.

ddr5 slajd

Źródła: MyDrivers