Komputery naszą pasją!

Newsy, Pamięci RAM

DDR5 już w drodze? SK Hynix daje nam informacje

ddr5

Już w tym roku prawdopodobnie będziemy mieli pierwsze moduły pamięci DDR5 w wersjach komercyjnych, więc później zapewne powstanie segment dla konsumentów. SK Hynix już w tym roku rusza z produkcją nowych modułów. Firma daje nam trochę informacji, z których wiadomo, że pamięci będą mogły osiągnąć nawet częstotliwość na poziomie 8400 MHz.

Co więcej wzrosło też zagęszczenie modułu DIMM, gdzie minimalne ma wynosić 8 Gb, a największe aż 64 Gb, czyli 4 razy więcej od obecnych pamięci DDR4. Kolejną cechą, którą wyróżnia je od starych modułów, to wprowadzenie wsparcia dodatkowego kodowania korekcyjnego, Error-Correcting Code. Układy pamięci DDR5 wykorzystują również 32 banki, podzielone na 8 grup, co ma na celu zapewnienie jak największej przepustowości. Dodatkowo długość pakietów BL jest zwiększona dwukrotnie (z 8 na 16), więc dostęp do pamięci będzie lepszy.

Przy okazji zwiększa się efektywność energetyczna. Obniżone napięcie z 1,2 V do 1,1 V spowoduje ogólny spadek zużycia energii o 20%. Według firmy badawczej International Data Corporation (IDC), popyt na DDR5 wzrośnie od 2020 roku i będzie stanowić 22% całego rynku DRAM w 2021 i 43% w 2022. Masowa produkcja układów DDR5 SK-Hynix rozpocznie się w tym roku, jednak czas nie jest znany.

Źródło: guru3D