Komputery naszą pasją!

Newsy, Procesory

Czwarta generacja Ryzenów już przed nami?

ryzen-logo

Czwarta generacja Ryzenów ma zostać wprowadzona na rynek około września 2020 roku, tak mówią źródła z branży płyt głównych DigiTimes. Architektura ta będzie się nazywała Vermeer, która zostanie następcą Matisse.

Procesory będą zbudowane z dwóch matryc złożonych procesorów opartych na mikroarchitekturze Zen 3 oraz matrycy kontrolera I/O. Chiplety zostaną wykonane w ulepszonym 7 nm procesie litograficznym przez firmy TSMC, N7P lub N7 +. Największą zmianą projektową w Zen 3 jest wyeliminowanie układu rdzeni procesora CCX, przy czym każdy chiplet ma wspólny blok rdzeni współużytkujący pamięć podręczną L3. 

Natomiast 8-rdzeniowe procesory Renoir oparte na Zen 2 zadebiutują na AM4 w 2020 roku, zastępując czterordzeniowe APU Ryzen 3000 z serii Picasso. Jest to szczególnie ważny produkt dla AMD, ponieważ oczekuje się, że będzie konkurował z procesorami Intel i5 6-rdzeniowymi / 12-rdzeniowymi 10. generacji pod względem cen, oferując jednocześnie więcej rdzeni (8-rdzeniowych / 16-wątkowych) i szybszych iGPU. 

Linia procesorów AM4 czwartej generacji Ryzen zostanie wprowadzona wraz z nowym chipsetem z serii 600. Jednostki te będą oczywiście kompatybilne z tymi starszymi, jak i nowszymi. Początkowo oczekiwano, że AMD zaprezentuje te procesory na targach Computex 2020 w czerwcu, jednak jak wierzyć źródłom, zostaną wprowadzone we dopiero wrześniu.

Źródła: TechPowerUp