Komputery naszą pasją!

Newsy, Wentylatory

Wentylatory Corona od SilentiumPC teraz z ARGB

Każdy z nas dobrze zna naszą rodzimą markę SilentiumPC, producenta wentylatorów oraz obudów komputerowych. Od pewnego czasu firma tworzy odświeżone wersje swoich produktów. Najpierw były to chłodzenia na procesor, pierwsze wodne Navis, a następnie Fortis. Nawet niektóre obudowy zostają standardowo wyposażone w wentylatory ARGB, jednak nie mieliśmy zbytnio możliwości ich zakupienia. Teraz SPC do swojej oferty dodało Corony HP w wersji ARGB. Są one dostępne o wymiarach 120 i 140 mm.

Nie różnią się zbyt wiele od wersji RGB. Zwykłe ledy zostały zastąpione tymi adresowalnymi, które zapewniają możliwość indywidualnego dobrania koloru pojedynczego źródła światła. W efekcie, każdy z 18 LED-ów obręczy wentylatorów Corona HP Evo ARGB może emitować inny kolor. Daje to ogromne możliwości dobrania efektów podświetlenia, a wśród nich takich jak tęcza czy płynne przejścia. Możemy je kupić w trójpaku wraz z kontrolerem Nano-Reset ARGB. A skoro przy nim jesteśmy to trzeba wspomnieć o możliwościach podłączenia i sterowania wentylatorów. Otóż możemy skorzystać z oprogramowania dostarczonego przez producenta płyty głównej (ASROCK , MSI, ASUS, GIGABYTE), podłączając wentylatory bezpośrednio do niej lub korzystając z kontrolera Aurora Sync PVM. Gdy nie mamy możliwości korzystania z tamtych rozwiązań to zostaje nam dołączony przez producenta Nano-Reset ARGB. Oprócz tego mamy rozdzielacz typy “Y” do podłączenia wentylatorów do jednego złącza.

Przyjrzyjmy się specyfikacji nowych śmigieł. Obie wersje mają profil 25 mm oraz na każdej stronie mają gumki antywibracyjne. Są wyposażone w łożysko HBS (Hydraulic Bearing System). Kręcą się z maksymalną prędkością 1200 RPM z przepływem powietrza o wysokości 45 CFM. Są to typowe case fanowe wentylatory, ponieważ przepływ powietrza jest za mały do schłodzenia chłodnicy AiO. Producent określa żywotność na 50 000 godzin. Trzeba nadmienić, że śmigła mają dwie wtyczki 3-pinowe: jedna PVM, a druga do sterowania ARGB.

Trzeba przyznać, że wyglądają obiecująco. Nie różnią się zbyt wiele od zwykłej wersji, ale dzięki ARGB możemy w pełni sterować oświetleniem i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na razie nie mamy żadnej informacji o cenie, ale raczej nie będą wiele droższe od zwykłych wentylatorów Corona RGB, które w trójpaku na chwile obecną kosztują 115 zł.

Źródło: SilentiumPC